مراسم افتتاحیه طرح ملی اعتلاء در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

etela
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی استان تهران، مراسم افتتاحیه طرح ملی اعتلاء (دوره تعالی‌بخش معرفتی، مهارتی و حرفه‌ای مسئولان، اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی) با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز در سالن شهیدمطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
دکتر طهرانچی در این مراسم، با اشاره به فلسفه برگزاری طرح ملی اعتلاء گفت: بسیار خرسندیم که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه اجتماعی، با یک برنامه محوری، عالمانه و حکیمانه در عرصه‌ای وارد شده که نیاز امروز کشور است. در ماه‌های گذشته با اغتشاشات همراه با تبلیغات وسیع مواجه بودیم که در روی دیگر آن، دشمنان جمهوری اسلامی ایران همه توان خود را برای حمایت حداکثری از جریان اغتشاشات به کار گرفته بودند.
وی ادامه داد: دشمنان جمهوری اسلامی ایران در چند جبهه شروع به کار کردند، اما جنگ ترکیبی با حمله به نمادهای فرهنگی و علمی اتفاق افتاد و علم و فرهنگ مورد هدف قرار گرفت. در سال ۱۳۶۰ هدف دشمنان انقلاب اسلامی حمله به ارکان سیاسی بود و به همین دلیل هر روز خبر از ترور و شهادت دولتمردان به گوش می رسید اما این بار دشمن هوشمندانه حرکت دیگری آغاز کرد که حمله به ارکان علمی و فرهنگی است و پاسخ به این حرکت نیازمند جهاد تبیین است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه درمقابل پروپاگاندای دشمن، باید با تبیین سخن گفت، تصریح کرد: تبیین فقط وعظ و خطابه نیست بلکه بازگشت به مبانی اندیشه‌ای و  حرکت به سمت تعقل، خردورزی، تفکر و عمل است که توسط دشمن هدف قرار گرفته است. به همین دلیل هدف طرح ملی اعتلاء، فراخوان به سرمایه انقلاب است که همان اساتید هستند و باید با همه اعتقادات دور هم بیاییم و با اندیشه برتر درمقابل موریانه‌هایی که برای خوردن این ستون حمله‌ور شده‌اند، پاسخ مناسب تهیه کنیم.
دکتر طهرانچی ادامه داد: نگاه این طرح، محدود به دانشگاه نیست بلکه می خواهیم از مرجعیت اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی که در ۴۰۰ شهر پراکنده هستند، استفاده کنیم و این طرح یک فراخوان است که با یک نگاه دوباره به باورها و تبیین که از خودسازی آغاز شده و به جامعه‌پردازی می‌رسد و درنهایت تمدن‌سازی را نشانه رفته، بپردازیم. بنابراین این طرح مختص دانشگاه آزاد اسلامی نیست بلکه مسئولان کشوری و امنیتی نیز بر این باور هستند که امنیت را باید از مسیر فکر، سلامت فکر و اندیشه و با تبیین برقرار کرد. کشور در این پیچ تاریخی بزرگ نیازمند تبیین از جنس جهاد است.
دکتر خسروپناه: جهاد تبیین، جهاد معرفت زایی، دانش افزایی و تبیین حقایق در مقابل جنگ شناختی است
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در این مراسم با بیان اینکه طرح ملی اعتلاء یک ایده نو و ابتکار کاربردی و عملیاتی است، گفت: طرح اعتلاء یک دوره تعالی، معرفتی، مهارتی و حرفه‌ای است. مخاطبان این طرح استادان، مسئولان و کارمندان هستند. 
دکتر خسروپناه به مصادیق و مراتب جهاد تبیین اشاره کرد و افزود: جهاد یک مفهوم قرآنی و تلاش مستمر و فی سبیل الله است. همیشه جهاد در مقابل دشمن مطرح می شود. در مقابل جهاد تبیین یک جنگ شناختی است. دشمن در جنگ شناختی با ابزار مختلف به خصوص ابزار رسانه و فضای مجازی باورهای ملی و مذهبی ما را متزلزل می‌کند. 
وی با تأکید بر اینکه جهاد تبیین، جهاد معرفت زایی، دانش افزایی و تبیین حقایق در مقابل جنگ شناختی است، اظهار کرد: جهاد تبیین یک ضرورت آشکار برای حفظ اسلامیت و ایرانیت است. جهاد تبیین ۵ ساحت دارد که شامل تبیین نمادی، تبیین توصیفی، تبیین استدلالی، تبیین نظریه پردازی و تبیین فناورانه نرم می شود. لازم است که به تمام این ساحت ها به طور جداگانه توجه جدی شود. 
دکتر قربانی: طرح ملی اعتلاء در راستای تحقق منویات رهبر حکیم انقلاب درباره جهاد تبیین است
دکتر محمد قربانی گلشن‌آباد معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم با تبریک ماه رجب گفت: طرح ملی اعتلاء در راستای تحقق فرمان رهبر حکیم انقلاب درباره جهاد تبیین است.
وی با بیان اینکه طرح ملی اعتلاء در راستای سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری، سند اسلامی شدن دانشگاه ها و سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده است، اظهار کرد: این طرح در دو مرحله مقدماتی و تکمیلی اجرا خواهد شد. مرحله مقدماتی آن تا پایان شهریور  ۱۴۰۲ و مرحله تکمیلی این طرح از مهر ۱۴۰۲ تا شهریور ۱۴۰۳ در سه سطح استانی، منطقه ای و ملی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه طرح ملی اعتلاء به صورت کارگروهی و روش مباحثه ای انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این طرح ارتقا سرمایه اجتماعی، شناخت دقیق نظام سلطه و رفتار شناسی و … است.
معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: سرفصل های دروس در این دوره منطبق با سرفصل‌های مصوب شورای اسلامی شدن دانشگاه ها است. 
رونمایی از طرح ملی اعتلا
در این مراسم با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر داریوش جاوید معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر محمد قربانی گلشن‌آباد معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی از طرح ملی اعتلاء (دوره تعالی‌بخشی، معرفتی، مهارتی و حرفه‌ای مسئولین، اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی) رونمایی شد. 
طرح اعتلاء با تمرکز با منابع انسانی فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی، تلاش دارد تا زمینه جهت ایجاد بهبود وضعیت برخی حوزه های کلیدی از جمله جهاد تبیین و تعالی بخشی به منابع انسانی را فراهم کند. همچنین در بخشی از این طرح ضمن پرورش نیروی انسانی، در تلاش است تا بستر عملی مدیریت انقلابی و مدیریت جهادی را به صورت عینی تر فراهم کند.
روابط عمومی
روابط عمومی
مقالات: 38